Pogoda w Hiszpanii

Wielu wybiera się do Hiszpanii tylko i wyłącznie dlatego, że tam pogoda niemal zawsze jest dla turysty wyśmienita. Czy rzeczywiście? Jak najbardziej, bo niemal przez cały rok jest tu słonecznie, choć jeśli mielibyśmy Wam coś polecić, to radzilibyśmy się tu udać w miesiącach wiosennych lub letnich. Wydaje się, że najlepszym czasem na pobyt w Hiszpanii jest okres od maja do września. Pozostałą część roku najlepiej natomiast spędzić jest w Andaluzji, gdzie nawet w grudniu dojrzewają pomarańcze.

Temperatury

Jeśli chodzi o temperatury, to zdecydowanie najgoręcej jest tutaj w lipcu i sierpniu, kiedy to na południu kraju temperatura dochodzić może nawet do czterdziestu pięciu stopni Celsjusza. Jednakże warto pamiętać, że także i ceny są wówczas najwyższe. Jeśli w związku z tym chcecie uniknąć tłumów, chcecie na takiej wycieczce nieco oszczędzić, a jednocześnie nie zamierzacie „spalić” się na słońcu, to polecamy wizytę w maju lub czerwcu bądź w samym wrześniu. Wówczas jest tu o wiele spokojniej niż w trakcie sezonu.

Północ i południe

Północ kraju jest chłodniejsza i bardziej deszczowa od południa. Tu nawet i latem zdarzają się ulewne deszcze. Króluje w tym oczywiście Galicja, która jest najbardziej deszczowym regionem w całym kraju. Wprawdzie najzimniej jest tu w mieście Kastylia-León oraz w kontynentalnej Baskonii, to wielu za syberyjskie miasta uważa Burgos i Vitorię, choć jest to chyba nieco stwierdzenie na wyrost, bo latem na chłód narzekać w nich nie możemy.

Na południu ciepło jest nawet zimą i temperatura często nie spada tutaj poniżej dwudziestu kresek. W takich miastach jak Granada, Kordoba czy Sewilla zimą dojrzewają pomarańcze. Lato jest oczywiście bardzo upalne i trudno tu wytrzymać. Nie jest żadną tajemnicą, że o tej porze roku bardziej zamożni Hiszpanie uciekają na północ, aby nieco ochłonąć i schronić się przed upałami.

Turysta nie ma z nimi jednak problemu, bo przecież w dużej mierze właśnie dlatego tutaj przyjechał. W trakcie nawet tygodniowego pobytu słońca będzie miał aż nadto.